>
Sözleri Alkan Özalan ve Ahmet Selçuk İlkan' a ait olan "Hani Bizim Sevdamız" şiirinin şarkı formatına getirilerek çeşitli sanatçıların yorumuna sunulduğunu hatırlarız. Aynı şiir, Ahmet Selçuk İlkan' ın şiir kitabında, unutulmayan şarkılar vol.2 etiketiyle yayınlanmıştı.

Şiirin Şarkıya İlk Dönüşümü

Bülent Ersoy tarafından 2002 yılında yayınlanan "Canımsın" albümünde bizzat sanatçı tarafından yorumlanan eser Avrupa Müzik yapımcılığı ile yine aynı yılda tezgâhları süslemişti. Albümün çıkış şarkısı olarak seçilen "Hani Bizim Sevdamız" Türk müziğinin güçlü sesi "Diva" lakaplı sanatçının aynı zamanda klibini çektiği şarkıda, yardımcı bir erkek oyuncuyla sergilediğini görüyoruz. Kadın ve erkeği aşklarını anlatan klipte, Bülent Ersoy ve rol arkadaşının günlük hayatta iki sevgilinin yaşadıklarını görüyoruz. Klibin sonunda Bülent Ersoy' un canlandırdığı karakterin ölmesi ve erkek karakterin mezarlık ziyaretine şahit oluyoruz.

Şarkıya Yeni Aranje

2018 yılının son ayında Merve Özbey tarafından yorumlanan "Hani Bizim Sevdamız" şarkısı Pool Production by Polat Yağcı yapımcılığı tarafından tekrar dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Müziği Erkan Özalan tarafından hazırlanan şarkının klibinde yine Merve Özbey oynuyor. Şarkının aranjmanını Erdem Kınay üstlendi. Klipte, sonbahar mevsiminde boş bir yolda Merve Özbey ve yardımcı erkek oyuncunun 2 sevgiliyi canlandırdığı klipte Merve Özbey' e davetsiz olarak bir sokak köpeği eşlik ediyor. Klibin genel teması, ayrılık yaşayan iki sevgilinin son anları olarak görülüyor.

Sözlerdeki Uyum

Şiir Ahmet Selçuk İlkan tarafından edebiyat kurallarına uyularak yazılmıştır. Dize sonlarındaki ses benzerlikleri yarım uyak ses kuralına göre dizilmiştir. Ses benzerlikleri, şiire ahenk katarken; şarkı sözlerine de aynı uyumu yansıtmıştır. Güncel şarkı sözlerinde redif, kafiye gibi ses uyumlarının olması gerektiğini bir kere daha hatırlatan şarkı, şimdiden bir çok kişi tarafından dinlendi; klip paylaşım sitelerinde de klibine ulaşılabilecek olan şarkı, kısa zamanda daha fazla kişinin beğenisiyle karşılaşacak gibi görünüyor.

Böylesine acıyı tatmadım
Yokluğu çok zor alışamadım
Onsuz yaşamayı başaramadım
Al benim de canımı Allahım

Hani bizim sevdamız
Devirirdi dağları
Hani bizim sevdamız
Eritirdi buzları
Zamansız esti bak
Ayrılığın rüzğarı
Hani bizim sevdamız

Ayrığın adını anmazdım
Rüyamda görsem de inanmazdım
Benden çok sevene gitse yanmazdım
Nasıl sevdim bilirsin Allahım.Bu içerik için hata bildir
Rastgele
Bilgiler
  • Ekleyen: admin,
  • Katkıda bulunanlar:
  • (Profil sayfanızdan akor gönderebilirsiniz)
Yorumlar
Üye girişi yapmanız gerekmektedir
Merve Özbey - Hani Bizim Sevdamız - şarkı sözü